AĞRI GEZİLECEK YERLER

Tarihin bu geçiş lokasyonunda birçok medeniyetin izlerini bulacaksınız…

Ağrı’da gezilecek nereler mi var?

O zaman tarihi medeniyetleri keşfetmeye hazırlanın…

Ağrı’da özel aracınızla veya araç kiralayarak gezebilirsiniz.

Araç kiralamak için BiletAli sitesine mutlaka göz atın, deriz.

Adıyaman’da konaklama da dert değil. Rahat ve dinlenebileceğiniz oteli OtelAli sitesinden keyifle rezerve edebilirsiniz.

Diyadin Kaplıcaları

Adını bulunduğu ilçeden Diyadin’den alır. Kaplıcalar ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır. Suyu klorürlü, sülfatlı, bikarbonatlı, karbondioksitli ve kalsiyumludur. Romatizma, kemik, kireçlenme, nöroloji, cilt, metabolizma ve siyatik hastalıklarına iyi geldiği bilinen kaplıcalar termal turizm açısından bölgenin önemli bir turizm noktası. Günübirlik gidebileceğiniz gibi termal otellerde rezervasyon yaptırarak tatilinizi uzatabilirsiniz.

Ağrı Dağı

Volkanik bir dağdır. Dağın %35’i Iğdır, %65’i Ağrı ilinde yer alır. Türkiye’nin en büyük dağı olma niteliğine sahip. Rakımı, 5137 metredir.

Hem kayak hem tırmanışlar yapılan dağ, coğrafyamızın en güzel bölgelerindendir.

Nuh’un Gemisi

Tarihin ve insanlığın gizemli gemisi. Ağrı Dağı’nın güney tarafında Telçeker ve Üzengili köylerinin arasında yer alır. İnanç turizminin merkezlerinden olan Nuh’un Gemisi, her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Doğal bir anıt olan gemi kalıntı halinde.

Meteor Çukuru

1982 yılında bölgeye göktaşının düşmesiyle oluşmuştur. Şehrin Doğubeyazıt ilçesinde, Gürbulak sınır kapısı ve Sarı Çavuş Köyü arasında yer alıyor.

Dünyanın en büyük ikinci meteor çukurudur. Manzarası ve benzersiz doğal oluşumuyla mutlaka görmenizi öneriyoruz. 35 metre derinliğindedir.

Doğubeyazıt Eski Cami

Üzerinde bir süsleme bulunmayan bir mimariye sahiptir. Farklı renklerdeki taşların muhteşem ahengi gözlerinize seyir zevki yaşatmaya aday.

Doğubayazıt Kalesi’nin hemen yanında, merkezi kubbeli ve tek minarelidir. I.Selim zamanında yapılmıştır.

İshak Paşa Sarayı

Türk mimari tarihinin en güzel eserlerinden biridir, İshak Paşa Sarayı, Yapımı 99 yıl süren İshak Paşa Saray’ı mutlaka görmeniz lazım; yoksa Ağrı’nın gizemli anlamından kendinizi mahrum bırakmış olursunuz.

Doğubayazıt’a 8 km mesafede, ovaya hâkim dik bir tepe üzerinde bir masalın cisimleşmiş heybetiyle ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Sarayın içine girmenizle büyüleyici atmosferi ve efsaneleri ile bütün ruhunuzu okşayacak. 1784 yılında Çıldıroğullarından II. İshak Paşa döneminde yaptırılmış.

Keşişin Bahçesi

Kerem ile Aslı’yı duydunuz her halde… İşte aşklarının filizlendiği yer, burası. Bir çölün ortasında yeşile bürünmüş vaha duygusunu yaşayacaksınız, burada.

Hamur Kümbeti 

Kümbetin kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber araştırmalar 1812 yılında yapıldığını işaret ediyor. Rivayete göre mezarlar II. İshak Paşa’nın torunu olan Mir İbrahim Paşa vefat eden çocukları için yaptırmış.

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

Şehrin Eleşkirt ilçesinde yer alıyor. Kayakseverlerin en çok tercih ettiği noktalar arasında. Yürüyüş parkuru, çocuk oyun parkının yanı sıra 1 otel, 2 günübirlik tesis ve 1 kayak kulübü bulunuyor. Merkezde kayak için gerekli malzemeleri temin edebileceğiniz gibi kayak hocalarından ders de alabilirsiniz.