Uygun Uçak Bileti Ara, Ucuz Uçak Biletleri
Tek Yön Gidiş Dönüş
Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi - Dönüş +
Gidiş Tarihi Dönüş Ekle+
Yolcu Detayları
1 Yolcu, Tümü
Yetişkin
- +
Çocuk (2-12 Yaş)
- +
Bebek (0-2 Yaş)
- +
ARA
ANASAYFA Haber

HES Kodu Nedir Nasıl Alabilirsiniz

HES kodu, yurt içi uçuşlarda seyahat edilebilmesi için şart getirilmiştir. Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluk olup alınması gerekmektedir.

HES kodu yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli rakamlardan oluşur.

HES KODU NEDİR? NE İŞE YARAR?

HES kodu, yurt içi uçuşlarda seyahat edilebilmesi için şart getirilmiştir. Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluk olup alınması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığınca hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlara Yönelik Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

HES kodu yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli rakamlardan oluşur.

NE İŞE YARAR?

HES kodu, Covid-19 pandemisine yol açan virüsün bulaşmasını, yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak maksadıyla hastalığa maruz kalmış veya hastalarla temas etmiş olan ve uçuşa kabul edilmeyecek yolcuların havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

HES KODUNU NASIL ALABİLİRSİNİZ?

HES kodunuz; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak, e-Devlet üzerinden veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 98765432109 1234 30) 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz.

Unutmayın! HES kodu, yurt içi uçuşlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanmanız gerekmektedir.

HES KODU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

HES kodu, Türk Havayolları tarafından Covid-19 pandemi sürecinde iç hat uçuşları için bebek yolcular hariç tüm yolculara bir zorunluluktur. 

HES kodu, tüm yurt içi uçuşlarda geçerlidir. 

HES kodları uçuşa 24 saat kala THY tarafından kontrol edilir ve yolculara uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcular uçuşa kabul edilmez.

HES kodu belirli bir süre için geçerlidir. HES kodunuzun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir, aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.