Uygun Uçak Bileti Ara, Ucuz Uçak Biletleri
Tek Yön Gidiş Dönüş
Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi - Dönüş +
Gidiş Tarihi Dönüş Ekle+
Yolcu Detayları
1 Yolcu, Tümü
Yetişkin
- +
Çocuk (2-12 Yaş)
- +
Bebek (0-2 Yaş)
- +
ARA
ANASAYFA Haber

Covid-19 Döneminde Uçakla Seyahat Etmek Ne Kadar Güvenli?

Uçaklar, hem içeride kullanılan hava filtreleri sayesinde hem de alınan yüksek tedbirlerle güvenli seyahatin en önemli ulaşım araçlarıdır. Peki uçağı, toplu bir yer olmasına rağmen güvenli kılan özellikler neler? Detayları bu yazımızda…

HEPA Filtresi

Mühendisler modern uçakların havayı 2-3 dakikada bir temizleyecek şekilde tasarlandığını belirtiyorlar. Uçakta, havayı temizlemek için HEPA (yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı) adı verilen filtre kullanılıyor. Motor yoluyla uçağın dışından alınan hava içerideki dönüştürülmüş havayla karıştırılıyor daha sonra sıcaklık ve nemi doğru düzeyde tutmak için HEPA filtrelerinden geçiriliyor. Bu HEPA filtreleri çapı 10 nanometre ve üstünde olan parçacıkları yakalayabiliyor. Covid-19 ‘un mikrobunun bilim adamlarına göre çapı ise 125 nanometre. Yani HEPA filtreleri covid-19 ‘u rahatlıkla yakalayabiliyor. Bu şekilde temizlenmiş olan hava uçağın içine, direk koltukların üstündeki cihazlardan veriliyor. Yani size gelen hava sağdan sola ya da önden arkaya doğru verilmiş ve başkasının etrafından geçerek size gelen hava değildir. Başınızın üstünden verilen hava ayaklarınız altından boşaltılıyor böylelikle salgının yayılma hızı azalıyor.

Yine de sadece HEPA filtresiyle salgının önüne geçilemez. Bazı tedbirlerin de olması gerekir. Çünkü yolculuk sırasında ayağa kalkan, yer değiştiren yolcular ya da kabin görevlileri havanın karışmasına ve virüsün yer değiştirmesine sebep olabilir. Bu nedenle yerimizden kalkmamaya ve maske takmaya da özen gösterilmesi gerekiyor.

Hijyen Temizliği