Uygun Uçak Bileti Ara, Ucuz Uçak Biletleri
Tek Yön Gidiş Dönüş
Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi - Dönüş +
Gidiş Tarihi Dönüş Ekle+
Yolcu Detayları
1 Yolcu, Tümü
Yetişkin
- +
Çocuk (2-12 Yaş)
- +
Bebek (0-2 Yaş)
- +
ARA
ANASAYFA Haber

Gaziantep Uçak Bileti/Gaziantep Gezi Rehberi

Biri gezilecek yer mi, dedi.

O halde daha Gaziantep’e yolunuz düşmedi, demektir. Çünkü, Gaziantep’e bir kere gelen bu soruya her seferinde Gaziantep cevabını veriyor.

Niye bu cevabı veriyor derseniz!...

Evet… Bu sanayi şehrine gezmek için gelenler eşsiz lezzetleriyle tanışıyor. Arkasından gezi planını tamamıyla damak lezzetlerine göre yeniden planlıyor.

Yani önce damak sonra da iki öğün arası gezi planını gerçekleştiriyor. Beyran, patlıcan kebabı, kuşbaşı, küşleme, ciğer kebabı, lavaş kebabı, bir de üstüne ünlü Antep baklavası derken; kaçınılmaz son: Gezi planı tamamıyla yemek planına dönüşüyor.

Gaziantep, her yönüyle zengin bir şehir. Tarih, kültür, gurme özelliğinin yanı sıra ekonomi bakımından da Türkiye’nin sanayi ve ticaret şehirlerinden bir tanesi. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahip olan Gaziantep, Türkiye’nin dört bir tarafına mal gönderen bir ticaret merkezi aynı zamanda. 160 ülkeye yaptığı ihracat ile bir ihracat merkezidir de: Bu yönüyle Türkiye’nin en çok ihracat yapan 5.şehridir.

İster arkadaş ziyareti, ister doğa, kültür ve tarih ziyareti, ister iş seyahati, ister doğa ziyareti. Hepsi Gaziantep’le uyumlu. Gaziantep’e yapacağınız seyahatlerde BiletAli’nin, bilet arama panelinden size en uygun uçak bileti sorgulayabilir ve en ucuz bileti alabilirsiniz.

Gaziantep Gezi Rehberi

Yöresel lezzetlerinden fırsat bulabilirseniz Gaziantep’te gezebileceğiniz yerleri sizler için araştırdık.

Zeugma Antik Kenti/Zeugma Mozaikleri

Zeugma Mozaikleri, Fırat Nehri’nin kıyısında yer alan Belkıs/Zeugma Antik Kentinde bulunur.

Belkıs/Zeugma Antik Kenti 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. 80 bin nüfusu ile döneminin en büyük kentlerinden biri olmuştur. Tarihte değişik isimlerle anıldığı olmuştur.

Daha sonra Suriye Kralı da olan Büyük İskender’in generallerinden Selevkos Nikator tarafından kendi adıyla Fırat nehrinin adını birleştirerek M.Ö.300 yılında Selevkos Euphrates (Fırat’ın Silifkesi) adıyla kurulmuştur. M.Ö.1.yy.’da Roma hakimiyetine girmiştir.

Roma hakimiyetiyle kentin adı Zeugma olarak değişmiştir. Roma’nın 4.Skitia Lejyon Garnizonu’nun konuşlandırılması ve ticaret dolayısıyla 80 bin nüfusa ulaşarak dünyanın en büyük kentlerinden biri haline gelmiştir. Dönemin Atina’sı (Athena) ile aynı büyüklükte, Londra’sından (Londinum) birkaç kat daha büyüktü.

Kendi şehir sikkesini basmış Roma Kentlerinden biridir. Sikkeler üzerine bir tarafına Thyke tapınağı, diğer tarafına da güçlülüğü simgeleyen Roma Kartalı motifi basılmıştır.

Rumkale