Uygun Uçak Bileti Ara, Ucuz Uçak Biletleri
Tek Yön Gidiş Dönüş
Nereden
Nereye
Gidiş Tarihi - Dönüş +
Gidiş Tarihi Dönüş Ekle+
Yolcu Detayları
1 Yolcu, Tümü
Yetişkin
- +
Çocuk (2-12 Yaş)
- +
Bebek (0-2 Yaş)
- +
ARA
ANASAYFA Haber

Amasya Ucuz Uçak Bileti

Geçmişten günümüze uzanan eller nasıl mı olur?

O zaman Amasya’ya buyrun…

BiletAli’nin sunduğu uçak bileti arama motorundan bulacağınız ucuz Amasya uçak bileti fırsatlarıyla bu tarihi şehri ziyaret edebilersiniz.

Eski adıyla Amasseia’nın yemyeşil doğasına ve tarihi güzelliklerine, şehri ortasından akan Yeşilırmak nehrine hayran kalacaksınız.

Amasya Gezi Rehberi

İşte şehzadeler şehri olarak da bilinen Amasya’nın gezilmesi gereken başlıca yapıtları:

Amasya Kalesi

Yeşilırmak’ın kenarında Harşena Dağı’nın üzerine inşa edilen Amasya Kalesi Hititler zamanında yapılmıştır. Kaleyi Osmanlılar da kullanmıştır.

Kralkaya Mezarları

Hazır Kaleye gitmişken Kralkaya Mezarları’nı es geçmemenizi öneriyoruz. Harşena Dağı yamaçlarında yer alan mezarları ilginç bulacaksınız.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya’ya gidilir de bu cennetten köşe gezilmez mi?

Gökyüzünde uçan kuşların eşliğinde yürürken huzur bulacağınız Yedi Kuğular Kuş Cenneti sizi bekliyor.

Aynalı Mağara

Rivayete göre güzelliği ile ünlü kralın kızı bu mağaraya sığınmıştır…

Siz mağarayı gezerken biz de hikayesini aktaralım buradan:

Güzelcekız adında kralın kızı o kadar güzelmiş ki, görenler düşüp kendinden geçer bayılırmış. Bundan dolayı Güzelcekız yüzüne hep peçe takarmış. Evlilik çağı geldiğini düşünen Güzelcekız’ın kral babası, evlendirmek istemiş. Dört bir yana haber salmış; kim kızının peçesini açarsa ona vereceğim, diye. Haberi duyan herkes Amasya'ya akın etmesine etmiş, ama kimse cesaret edemezmiş kızın peçesini açmaya.

Günler günleri kovalamış, derken…  Fakir bir çoban çıkagelmiş. Güzelcekızın yanına giderek peçesini açıvermiş. Tam o esnada bir elektriklenme olmuş ve her yanı ateş sarmış. Herkes yere korkudan kendinden geçmiş. Yerden kalkıp gözlerini açanlar çobanla kızın yerde kömür olmuş yan yana cesetleriyle karşılaşırlar.

Rivayete göre Güzelcekız ile fakir çoban kaya mezarlarında iki ayrı odaya gömülmüş. Aynalı Mağara'nın parlak olmasının sebebi de kralın kızının kendinden geçiren güzelliği imiş.

Hazeranlar Konağı

19. yüzyıl yapılarından bu eserde ince ve zekice bir mimariye şahitlik edeceksiniz.  Osmanlının en özel eserlerinden olan bu konak; 1984 yılında müze olarak ziyaretçilere açılmış.

Gökmedrese Camii

1200’lü yıllarda Selçuklular tarafından inşa edilmiş. Halen aktif bir şekilde cami olarak hizmet vermektedir. Ağaç oymacılığının en başarılı örneklerinden biri ve harikulade, ilginç bir mimari sizi karşılıyor.

Borabay Gölü Tabiat Parkı

Amasya’da gezilecek bir cennet daha. Borabay Gölü ve tabiat parkı piknik, kamp ve doğa yürüyüşleri eşliğinde eşsiz doğası ve nadir görülen bitki türleri ile huzurun tadını çıkaracağınız bir yer.

Yalıboyu Evleri

Yeşil Irmak’ın kenarında restore edilmiş evlerin arasında tarihe dalacak ve farklı bir yürüyüşü tecrübe edeceksiniz.

Beyazıd Külliyesi ve Beyazıd Camii

Beyazıd Külliyesi ve camii Amasya’da gezilecek listeniz mutlaka olsun, deriz. İkinci Beyazıd tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde de halen cami ve kütüphane olarak kullanılmaya devam edimektedir.

Amasya Arkeoloji Müzesi

Tunç Çağı’ndan kalma eserleri dahi göreceğiniz bu müzeyi gezilecek yerler listenize mutlaka dahil edin ve kültürel birçok zenginliğe şahitlik edin.