BALIKLI GÖL-HALİL-ÜR RAHMAN GÖLÜ- ŞANLIURFA

Şanlıurfa’nın maneviyata en uygun turizm ve kültür eseri.

150 metre uzunluğunda; 30 metre genişliğindedir.

Derinliği 3 ila 5 metre arasındadır.

İçinde efsanelere konu olan sazan türü balıklar bulunur. Bu balıklara halk tarafından saygı gösterilir, avlanmaz ve yenilmez.

Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, bir mucize gerçekleşir ve etraf güllük gülistanlık olur. Bu mucizenin gerçekleştiği mekânın Balıklıgöl ve yan tarafındaki Ayınzeliha diğer adıyla Halil-ür Rahman gölü olduğuna inanılır.

Manevi turizmin kalbi konumundadır. Balıklıgöl Şanlıurfa turizmin de çekim ve cazibe alanıdır.

Balıklıgöl Platosunda Hz. İbrahim’in doğduğu mağara da bulunur. Üç semavi dinin atası olarak kabul edilen Hz.İbrahim’in doğduğu mağaranın ziyaretçisi yılın 12 ayı eksik olmaz.

Hz.İbrahim’in doğduğu mağaranın hemen yanında yaşadığı dönemin din âlimi olan Beddiüzaman Said Nursi’nin vefat ettikten sonra ilk defnedildiği mezarı da bulunmaktadır.

Halil-ür Rahman Gölü’nün hemen güneyinde, Urfa Kalesinin önünde yer almakta olup, 150 m2 alanı bulunan bir göldür. Rivayetlere göre, Hz İbrahim ateşe atıldıktan sonra, Nemrut’un kızı Zeliha da Hz. İbrahim’i çok sevdiğinden ve ona inandığından ateşe atılmasına dayanamaz, o da kendisini ateşe atar. Zeliha’nın düştüğü yer de bir göle dönüşür.

Nasıl Ziyaret Edebilirsiniz?

Urfa’ya ucuza ve en uyguna otobüs ve uçak bileti ile seyahat ederek kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinin her yerinden tüm otobüs ve dolmuş seferleri bulunmaktadır.

Şanlıurfa merkezdeki otellerde konaklayarak hoşça vakit geçirebilir, Urfa’nın eşsiz lezzet ve mutfağından tadabilir, yörenin diğer emsalsiz turistik yerlerini de ziyaret edebilirsiniz.

(Kaynak: https://www.sanliurfa.bel.tr/icerik/223/30/balikligol)