TARİHE YÜRÜYÜŞÜN ADI: ZEUGMA MOZAİKLERİ

Zeugma Mozaikleri, Fırat Nehri’nin kıyısında yer alan Belkıs/Zeugma Antik Kentinde bulunur.

Belkıs/Zeugma Antik Kenti 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. 80 bin nüfusu ile döneminin en büyük kentlerinden biri olmuştur. Tarihte değişik isimlerle anıldığı oluştur.

Daha sonra Suriye Kralı da olan Büyük İskender’in generallerinden Selevkos Nikator tarafından kendi adıyla Fırat nehrinin adını birleştirerek M.Ö.300 yılında Selevkos Euphrates ( Fırat’ın Silifkesi ) adıyla kurulmuştur. M.Ö.1.yy.’da Roma hakimiyetine girmiştir.

Roma hakimiyetiyle kentin adı Zeugma olarak değişmiştir. Roma’nın 4.Skitia Lejyon Garnizonu’nun konuşlandırılması ve ticaret dolayısıyla 80 bin nüfusa ulaşarak dünyanın en büyük kentlerinden biri haline gelmiştir. Dönemin Atina’sı (Athena) ile aynı büyüklükte, Londra’sından (Londinum) birkaç kat daha büyüktü.

Kendi şehir sikkesini basmış Roma Kentlerinden biridir. Sikkeler üzerine bir tarafına Thyke tapınağı, diğer tarafına da güçlülüğü simgeleyen Roma Kartalı motifi basılmıştır.

Ulaşım Tüyoları

Zeugma Mozaikleri Gaziantep ili, Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisindedir.

Ulaşım ve seyahat kolaydır.

Türkiye’nin her yerinden Uçak ve Otobüsle ulaşım sağlanabilir.

BileAli ile güvenli ve en ucuz biletlerle Urfa’nın bu serin kalbine seyahat edebilirsiniz. Gün aşırı seyahatlerinizde OtelAli imkanlarından yararlanarak otel rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.