TUR ve SEYAHAT PROGRAMINIZDA MUTLAKA OLSUN: MARDİN

Hanları, kiliseleri, muhteşem evleri ile otantiğin ve tarihin derin kokularının tadına varacağınız kültür ve kadim şehir…

Evet. Mardin’den bahsediyoruz.

Şehrin küçük bir kopyası olan Midyat’ı unutmayın, deriz… Meraklı gezginlere ısrarla öneriyoruz. Pişman olmazsınız.

Adım başı tarih bir dokusunun olduğu bölge, birçok dizi ve filme de geçmişte ev sahipliği yapmış.

Diller ve Dinler Kenti

Mardin Havalimanı’na 1,5 saat uzaklıkta bulunan Mardin, diller ve dinler Kenti olarak da biliniyor.

İçerisinde bulundurduğu tarihi doku ile dikkat çeken Midyat; Midyat Eski Kent ve Estel adlı iki bölgeden oluşmaktadır. Eski zamanlarda Eski Midyat’ta daha çok Süryaniler, Ezidiler, Ermeniler yaşarken, diğer tarafta Müslümanlar yaşardı.

İki kentin birleştirilmesi, kültürel zenginleşmeye neden olmuştur.

İçerisinde cami ve kiliseleri yan yana bulunduran kent, tam bir kültür şöleni sunuyor, ziyaretçilerine.

Hoşgörünün ve Anlayışın Başkenti

İki bin yıllık eşsiz mimarisi Anıtlı Köyü’nde bulunan Meryem Ana Kilisesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Şehri batıdan doğuya ikiye bölen ana caddenin güneyinde, çarşılar içinde doğu-batı doğrultusunda uzanan Ulu Camii (Cami-i Kebir), dikdörtgen yapısıyla tarihin derinliklerinden görsel bir şenlik sunuyor, ziyaretçilerine. Bir Artuklu eseri olan Ulu camiinin mihrabında harikulade bir taş işçiliği var.

Midyat’ta bulunan Mor Gabriel Kilisesi adeta medeniyetten bir örnek sunuyor. 397 yıldır bu topraklarda bulunan kilise, içerisinde Bizans dönemine ait mozaikler, kuleler ve kubbeleri ile dikkat çekmektedir.

Abdullatif (Latifiye) Camii: M.S. 1314’de Artukoğullarından Melik Salih ve Melik Muzaffer’in adamlarından Abdullatif Bin Abdullah tarafından yaptırılmış. Minaresi Mısır Valisi Muhammed Ziya Tayyar Paşa tarafından inşa ettirilmiş olup Sultan Avis ve Melik Mansur burada gömülüdür.

Saymakla bitmeyen kültürel zenginliğin ana şehri olan Mardin’e iyisi mi, siz birkaç gün ayırın ve tarihin satırları arasına kendinizi bırakın.

Otel ve Ulaşım Tüyoları

Türkiye’nin her tarafından uygun ve ucuz uçak fiyatlarıyla rahatlıkla ve keyifle Mardin’e ulaşabilirsiniz. Bu konuda kaliteli hizmet sunan güvenli ve ucuz online bilet merkezi BiletAli’den güvenle yararlanabilirsiniz.

Otel ve konaklamalarınızda OtelAli keyifli ve uygun otel çeşitleriyle sizlere hizmet sunuyor.