PAMFİLYA ANTİK KENT

Pamfilya, Antik Çağ’da Antalya Körfezi’nin doğu kıyısı boyunca, uzunluğu yüz kilometreyi aşan, genişliği kırk kilometreyi bulabilen alüvyon ovanın adıdır. Sonbahar ve kış yağışlarının beslediği çok sayıda akarsuyun suladığı düzlük, verimli alanın adı. Adını bu özelliğinden alır: “Pamfilya: Her obadan / yerden gelenlerin yurdu.”

Doğusunda Alanya (Korakesion), batısında Antalya (Attaleia) yer alır. Bu iki önemli kent arasında Side, Aspendos, Sillyon ve Perge kentleri sıralanır.

Antalya Körfezi Antik Çağ’da Pamfilya Körfezi olarak da anılmıştır.

M.Ö. 2. yüzyılda, Tryphon adlı korsan, ele geçirilmesi olanaksız olan bölgeye kale inşa ettirmiş ve burayı üs ve sığınak olarak kullanmıştır.

Tryphon, yerleştiği Korakesion Kalesi’nin çevresinde korunaklı kaleler inşa ederek korumaya almıştır. Kurduğu bölgesel egemenlikle korsan Tryphon, günden güne güçlenmiştir. Bölge, korsan egemenliğinden Roma döneminde, ünlü komutan Pompeius tarafından kurtarılır ve çekirdeği Tryphon tarafından inşa edilen ancak daha sonraki korsan liderlerce genişletilen kale yıkılmıştır.

Korakesion, 1221 yılında Selçuklu sultanı Alâeddin Keykubat tarafından fethedilmiştir. Bu sebeple Alâiye olarak anılır ve Selçuklu sultanlarının kışlık başkenti olarak kullanılır. Aynı yüzyıl içinde Karamanoğlu Beyliği’nin egemenliğine giren Alâiye ve çevresi, 15. yüzyılın sonlarında Osmanlılar tarafından ele geçirilir ve Cumhuriyet’e kadar öyle kalır.

Alanya Kalesi, tarihi olaylara ev sahipliği yapmış olan antik kentlere ait kalıntıları, tarihi eserlerin sergilendiği zengin müzesi, doğal mağaralar, temiz kumsallar ve doğal çevre içinde hizmet veren restoranların sıralandığı akarsu vadileri… görülmeye ve gezilmeye değer turistik bir mekan.

Olağanüstü manzaralı yollarla ulaşılan yaylalar, yüksek dağ gölleri, üzerlerinden yaz/kış kar eksik olmayan zirveler, hemen her köyün kendisine ait ve yaz aylarını geçirdiği yaylalarda yaşamın parçası olan yayla göçü, koyun/keçi sürüleri, at sürüleri.

Pamfilya bölgesinin önemli özelliklerinden biri de akarsu zenginliğidir. Bu sebeple Pamfilya bölgesinde antik ve sonraki çağlara ait çok sayıda köprü bulunur. Alara Irmağı üzerinde, Selçuklu ve Karaman dönemi mimarisinin güzel birer örneği olan kuzeydeki Kemer Köprüsü ve daha aşağıdaki Ali Köprüsü yüzyıllardan beri gelene geçene yol vermeye devam ediyor.

Ulaşım ve Ziyaret Şartları

Türkiye’nin her tarafından Alanya ve Antalya’ya uygun ve ucuz Otobüs ve Uçak biletleriyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. BiletAli, bu konuda hizmet sunan kaliteli, güvenli ve ucuz online bilet merkezidir.

Şahsi olanaklarla da rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Tur ve Paket Tur’larla günübirlik ve gün aşırı gezi programlarına katılabilirsiniz. Otel ve konaklamalarda OtelAli rahat ve uygun otel çeşitleriyle sizlere hizmet sunuyor.